Przemówienie wygłoszone przez panią dyrektor Monikę Szaleniec
podczas uroczystej gali podsumowującej całoroczne obchody jubileuzu 90-lecia "Jedynki"
Jest mi niezmiernie miło w tak zacnym gronie obchodzić jubileusz .
Ze szczególnym wzruszeniem myślimy dzisiaj o pedagogach, absolwentach i pracownikach szkoły, którzy odeszli. Pomimo że nie ma ich wśród nas, pozostawili po sobie niezatarty ślad swojego istnienia. Uczcijmy minutą ciszy pamięć tych osób. Bardzo proszę o powstanie. Dziękuję . Uroczystość dzisiejsza zgromadziła kilka pokoleń nauczycieli, pracowników uczniów, absolwentów, rodziców i gości. ,,Przez całe życie człowieka czas przemawia do niego w przeróżnych językach: w języku miłości, wiary, doświadczenia, historii i wspomnień". Szkoło! Czy pamiętasz? Tak powinnam rozpocząć dzisiejszą uroczystość. Co ma pamiętać szkoła? Dlaczego my to dzisiaj wspominamy???
80 … no właśnie. Tak właśnie rozpoczynałam 80-lecie, a dziś mamy już 90-lecie szkoły.
Jubileusz szkoły jest najlepszą okazją do sięgnięcia w przeszłość, przywołania pamięci o zdarzeniach i ludziach, współtworzących świadectwo, którego zostaliśmy spadkobiercami. W ciągu tych wszystkich lat szkoła wpisała się w historię miasta, powiatu i województwa.
Pierwsza wzmianka o szkole to 1864 rok. Istniała wówczas szkoła parafialna.
1905,1909,1912 …………..wszystkie te lata pojawiają się w archiwum. Rok 1920. Pan kierownik Stanisław Starościak podejmuje inicjatywę budowy nowego budynku szkolnego, ale projekt nie zostaje od razu zrealizowany.
1921 - szkoła otrzymuje nazwę Szkoła Powszechna im. Hugona Kolłątaja.
Istniejąca szkoła płonie, zajęcia odbywają się w rozrzuconych po wsi budynkach.
1926 r. - kierownik Antoni Rutecki powołuje Komitet Budowy Szkoły i rozpoczyna się budowa. Projekt wykonuje architekt z Krakowa, Tadeusz Stryjeński.
7 października 1928 r. zostaje oddana pierwsza część budynku, w której rozpoczynają się pierwsze zajęcia. Budowa trwa do 1931 roku.
Losy naszej szkoły to żywa lekcja historii. Była świadkiem ważnych wydarzeń w dziejach Polski. W okresie II wojny światowej –powstaje tu magazyn zbożowy, getto przejściowe dla żydów, obóz karny dla Polaków, a także szpital dla rannych żołnierzy. Cały czas trwa tajne nauczanie . I tak oto kazimierska "Jedynka", nasza szkoła, zdaje się istnieć od zawsze, wpisuje się na stałe w krajobraz naszego miasta. Trudno wyobrazić sobie Kazimierzę bez szkolnego budynku z czerwonej cegły w centrum miasta.
Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień, które, choć minione, zawsze pozostają w pamięci, chociaż czas je porządkuje, to dodaje im blasku, a dźwięk szkolnego dzwonka przywołuje je ponownie. Trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia. Każdy zakątek szkolnych korytarzy i sal lekcyjnych do nas przemawia, łączy bowiem przeszłość z teraźniejszością. To tu zostawiamy radości, smutki, nadzieje i marzenia, zostawiamy swój uśmiech i gniew, radość z sukcesu i smutek po porażce, zostawiamy cząstkę siebie.
Mam zaszczyt być gospodarzem Szkoły w jej roku jubileuszowym i nie ukrywam, że jest to dla mnie ogromne wyróżnienie, ale również wyjątkowe przeżycie. Jestem Absolwentką tej Szkoły i wspólnie z kolegami którzy znajdują się na sali obchodzimy jubileusz 40-lecia jej ukończenia.
Nasza szkoła wytworzyła bogatą tradycję, swój klimat i przede wszystkim połączyła kilka pokoleń - nauczycieli, pracowników oraz uczniów i absolwentów.
Perspektywy mijających lat działalności szkoła została uwieńczona wieloma sukcesami w konkursach, olimpiadach, turniejach, zawodach. O dobre imię dbali poprzednicy i dbamy my. Wychowankowie szkoły, którzy opuszczają mury, niejednokrotnie napawali dumą i dzisiaj są największym prezentem, jaki otrzymuje nasza Jubilatka. Na uwagę zasługują również ci absolwenci, którzy będąc uczniami tej szkoły, powrócili do niej jako nauczyciele. Dzisiejszy dzień przypomina, że w szkole najważniejszy jest uczeń, duszą szkoły - nauczyciele i wychowawcy, wsparciem-rodzice, a dumą –absolwenci.
Szanowni Państwo, jestem przekonana, że dzisiejsze dzień jest świętem absolwentów. Powrót do przeszłości to bowiem powrót do tego, co w pamięci ocalało jako obraz najpiękniejszych lat życia. To swoje ławki, kąty, wyryte autografy na tablicy. Współczesna szkoła jest niewątpliwie inna.
Szczególne podziękowania kieruję do emerytowanych nauczycieli i pracowników szkoły, którzy przez wiele lat tworzyli tradycję szkoły, prowadzili nas do sukcesów, wychowywali, wpajali właściwe wartości, wpływali na rozwój szkoły i jej pozytywny wizerunek. Chciałam szczególnie podziękować osobom które nas wsparły i pomogły w dotychczasowej pracy –p. dyrektor Anna Krawczyk i pani wicedyrektor Anna Jaklewicz.
Historia to nie tylko wczoraj, historia dzieje się dziś i toczy dla tych, co przyjdą po nas. Słowa kieruję do obecnych uczniów naszej szkoły. Realizujcie swe marzenia i idee, nie zapominajcie o przeszłości, o dorobku szkolnej historii, o poszanowaniu tradycji i pielęgnowaniu wspomnień.
Niezależnie od tego na jakim etapie życia jesteśmy teraz, kiedyś przyjdzie nam się zmierzyć z chwilą, kiedy kurtyna opadnie. Szanujmy więc swoją rodzinę, kochajmy szkołę, szanujmy znajomych i bliskich, kochajmy swoją ojczyzną . Traktujmy wszystkich dobrze i dbajmy o przyjaźnie.
Ja z tego miejsca dziękuję za każde dobre słowo, za wsparcie jakie otrzymuję.
Składam serdeczne podziękowania p. wicedyrektor, nauczycielom obecnie pracującym za wszystko to, co powstało i powstaje-za wspólne działania dla dobra uczniów.
Jubileusz to także okazja do radości i nadziei na kolejne lata pracy i kolejne jubileusze. Dzisiejsza uroczystość mogła się odbyć dzięki ogromnemu zaangażowaniu całej społeczności szkolnej: uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, rodziców oraz przyjaciół szkoły. Dziękujemy serdecznie władzom Miasta za pomoc i życzliwość p. Burmistrzu, p. Wiceburmistrzu, p. Skarbnik. Organizacja takiej uroczystości to ogrom pracy wielu osób. Chciałabym wszystkim powiedzieć skromne ,,dziękuję’’.
Życzę wszystkim i sobie, aby czas nie zmienił nigdy magii tego miejsca.
............................................................................................................................................................
Szczegółowe relacje z wydarzeń obchodzonych w roku jubileuszowym (2017/18)
znajdą Państwo w zakładce "Aktualności" oraz "Album fotograficzny". Zapraszamy!