Nawigacja

Inauguracja obchodów 80-lecia Spotkanie pokoleń Ocalić od zapomnienia... Prośba I Turniej Minikoszykówki Dziewcząt im. W. Kukułki Zasadzenie dębu " Hugonek" Przebieg uroczystości 80-lecia Sprawozdanie z przebiegu uroczystości 80-lecia 90 - lecie "Jedynki"

80 - lecie "Jedynki"

90 - lecie "Jedynki"

              Przemówienie wygłoszone przez panią dyrektor Monikę Szaleniec

podczas uroczystej gali podsumowującej całoroczne obchody jubileuzu 90-lecia "Jedynki"

 

             Jest mi niezmiernie miło w tak zacnym gronie obchodzić jubileusz .

            Ze szczególnym wzruszeniem myślimy dzisiaj o pedagogach, absolwentach i pracownikach szkoły, którzy odeszli. Pomimo że nie ma ich wśród nas, pozostawili po sobie niezatarty ślad swojego istnienia. Uczcijmy minutą ciszy pamięć tych osób.                                                                  Bardzo proszę o powstanie.                                                                                                                              Dziękuję .                                                                                                                                                Uroczystość dzisiejsza zgromadziła kilka pokoleń nauczycieli, pracowników uczniów, absolwentów, rodziców i gości. ,,Przez całe życie człowieka  czas przemawia do niego w przeróżnych językach: w języku miłości, wiary, doświadczenia, historii i wspomnień". Szkoło! Czy pamiętasz? Tak powinnam rozpocząć dzisiejszą uroczystość. Co ma pamiętać szkoła? Dlaczego my to dzisiaj wspominamy???

            80 … no właśnie. Tak właśnie rozpoczynałam 80-lecie, a dziś mamy już 90-lecie  szkoły.

            Jubileusz szkoły jest najlepszą okazją do sięgnięcia w przeszłość, przywołania  pamięci o zdarzeniach i ludziach, współtworzących świadectwo, którego zostaliśmy spadkobiercami. W ciągu tych wszystkich lat szkoła wpisała się w historię miasta, powiatu i województwa.

           Pierwsza wzmianka o szkole to 1864 rok. Istniała wówczas szkoła parafialna.

1905,1909,1912 …………..wszystkie te lata pojawiają się w archiwum. Rok 1920. Pan kierownik Stanisław Starościak podejmuje inicjatywę budowy nowego budynku szkolnego, ale projekt nie zostaje od razu zrealizowany.

1921 - szkoła otrzymuje nazwę Szkoła Powszechna im. Hugona Kolłątaja.

Istniejąca szkoła płonie, zajęcia odbywają się w rozrzuconych po wsi budynkach.

1926 r. - kierownik Antoni Rutecki powołuje Komitet Budowy Szkoły i rozpoczyna się budowa. Projekt wykonuje architekt z Krakowa, Tadeusz Stryjeński.  

7 października 1928 r. zostaje oddana pierwsza część budynku, w której rozpoczynają się pierwsze zajęcia. Budowa trwa do 1931 roku.    

         Losy naszej szkoły to żywa lekcja historii. Była świadkiem ważnych wydarzeń w dziejach Polski. W okresie II wojny światowej –powstaje tu magazyn zbożowy, getto przejściowe dla żydów, obóz karny dla Polaków, a także szpital dla rannych żołnierzy. Cały czas trwa tajne nauczanie .             I tak oto kazimierska "Jedynka", nasza szkoła, zdaje się istnieć od zawsze, wpisuje się na stałe w krajobraz naszego miasta. Trudno wyobrazić sobie Kazimierzę bez szkolnego budynku z czerwonej cegły w centrum miasta.

       Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień, które, choć minione, zawsze pozostają w pamięci, chociaż czas je porządkuje, to dodaje im blasku, a dźwięk szkolnego dzwonka przywołuje je ponownie. Trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia. Każdy zakątek szkolnych korytarzy i sal lekcyjnych do nas przemawia, łączy bowiem przeszłość z teraźniejszością. To tu zostawiamy radości, smutki, nadzieje i marzenia, zostawiamy swój uśmiech i gniew, radość z sukcesu i smutek po porażce, zostawiamy cząstkę siebie.

         Mam zaszczyt być gospodarzem Szkoły w  jej roku  jubileuszowym i nie ukrywam, że jest to dla mnie ogromne wyróżnienie, ale również wyjątkowe przeżycie. Jestem Absolwentką tej Szkoły i wspólnie z kolegami którzy znajdują się na sali obchodzimy jubileusz 40-lecia jej ukończenia.

          Nasza szkoła wytworzyła bogatą tradycję, swój klimat i przede wszystkim połączyła kilka pokoleń - nauczycieli, pracowników oraz uczniów i absolwentów.

       Perspektywy mijających lat działalności szkoła została uwieńczona wieloma sukcesami w konkursach, olimpiadach, turniejach, zawodach. O dobre imię dbali poprzednicy i dbamy my. Wychowankowie szkoły, którzy opuszczają mury, niejednokrotnie napawali dumą i dzisiaj są największym prezentem, jaki otrzymuje nasza Jubilatka. Na uwagę zasługują również ci  absolwenci, którzy będąc uczniami tej szkoły, powrócili do niej jako nauczyciele. Dzisiejszy dzień przypomina, że w szkole najważniejszy jest uczeń, duszą szkoły - nauczyciele i wychowawcy, wsparciem-rodzice, a dumą –absolwenci.

         Szanowni Państwo, jestem przekonana, że dzisiejsze dzień jest  świętem  absolwentów. Powrót do przeszłości to bowiem powrót do tego, co w pamięci ocalało jako obraz najpiękniejszych lat życia. To swoje ławki, kąty, wyryte autografy na tablicy. Współczesna szkoła jest niewątpliwie inna.

            Szczególne podziękowania kieruję do emerytowanych nauczycieli i pracowników szkoły, którzy przez wiele lat tworzyli tradycję szkoły, prowadzili nas do sukcesów, wychowywali, wpajali właściwe wartości, wpływali na rozwój szkoły i jej pozytywny wizerunek.  Chciałam szczególnie podziękować osobom które nas wsparły i pomogły w dotychczasowej pracy –p. dyrektor Anna Krawczyk i pani wicedyrektor Anna Jaklewicz.

          Historia to nie tylko wczoraj, historia dzieje się dziś i toczy dla tych, co przyjdą po nas. Słowa kieruję do obecnych uczniów naszej szkoły. Realizujcie swe marzenia i idee, nie zapominajcie o przeszłości,  o dorobku szkolnej historii, o poszanowaniu tradycji i pielęgnowaniu wspomnień.

         Niezależnie od tego na jakim etapie życia jesteśmy teraz, kiedyś przyjdzie nam się zmierzyć   z chwilą, kiedy kurtyna opadnie. Szanujmy więc swoją rodzinę, kochajmy szkołę, szanujmy znajomych i bliskich, kochajmy swoją ojczyzną . Traktujmy wszystkich dobrze i dbajmy o przyjaźnie.

         Ja z tego miejsca dziękuję za każde dobre słowo, za wsparcie jakie otrzymuję.

        Składam serdeczne podziękowania p. wicedyrektor, nauczycielom  obecnie pracującym za wszystko to, co powstało i powstaje-za wspólne działania dla dobra uczniów.

        Jubileusz to także okazja do radości i nadziei na kolejne lata pracy i kolejne jubileusze. Dzisiejsza uroczystość mogła się odbyć dzięki ogromnemu zaangażowaniu całej społeczności szkolnej: uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, rodziców oraz przyjaciół szkoły. Dziękujemy serdecznie władzom Miasta za pomoc i życzliwość p. Burmistrzu, p. Wiceburmistrzu, p. Skarbnik. Organizacja takiej uroczystości to ogrom pracy wielu osób. Chciałabym  wszystkim powiedzieć  skromne ,,dziękuję’’.

         Życzę  wszystkim  i sobie, aby czas nie zmienił nigdy magii tego miejsca.

 

............................................................................................................................................................

         Szczegółowe relacje z wydarzeń obchodzonych w roku jubileuszowym (2017/18)
znajdą Państwo w zakładce "Aktualności" oraz "Album fotograficzny". Zapraszamy!

Kontakt

  • Samorządowa Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Hugona Kołłątaja w Kazimierzy Wielkiej
    Samorządowa Szkoła Podstawowa Nr 1
    28-500 Kazimierza Wielka
    ul. 1-go Maja 1
  • (041)35-21-352
    fax (041)35-21-352