Inauguracja obchodów 80-lecia Spotkanie pokoleń Ocalić od zapomnienia... Prośba I Turniej Minikoszykówki Dziewcząt im. W. Kukułki Zasadzenie dębu " Hugonek" Przebieg uroczystości 80-lecia Sprawozdanie z przebiegu uroczystości 80-lecia 90 - lecie "Jedynki"

80 - lecie "Jedynki"

Sprawozdanie z przebiegu uroczystości 80-lecia

Staruszka „jedynka” ma 80 lat

Jubileusze mają tę właściwość, że prowokują do wspomnień, a zwłaszcza gdy dotyczy to szkoły, która ma 80 lat. Tyle właśnie liczy sobie nasza Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 1     w Kazimierzy Wielkiej. Jej okazały gmach z czerwonej cegły znają wszyscy mieszkańcy miasta     i okolic. Usytuowany w centrum obok parafialnego kościoła na stałe wpisał się w wizerunek miasta     i życie wielu  rodzin, których członkowie byli lub są uczniami tej szkoły. Trzeba przypomnieć, że szkoła w Kazimierzy istniała dużo wcześniej. Najstarszy znaleziony dokument w języku rosyjskim pochodzi z roku 1870 i jest to pismo od Naczelnika Kieleckiej Dyrekcji Szkolnej do nauczyciela Szkoły Podstawowej w Kazimierzy Wielkie, a jego treść dotyczy prowadzenia klasowego dziennika.

Dnia 5 czerwca 2009 roku obchodziliśmy uroczystość jubileuszu 80-lecia istnienia. Przygotowania trwały cały szkolny rok. Od września odbywały się imprezy, a ich zwieńczeniem była piątkowa gala.

Uroczystość zapoczątkowała Msza Św. w kościele parafialnym  Podwyższenia Krzyża Świętego,       w której udział wzięli zaproszeni goście, nauczyciele, uczniowie i rodzice. Mszę Św. celebrowali  ks. dziekan J. Mularz i ks. proboszcz M. Jakubowski z parafii Miłosierdzia Bożego, który uczył kiedyś w tej szkole. Następnie wszyscy przeszli do KOK, gdzie miał miejsce ciąg dalszy uroczystości.
           Program oficjalny i artystyczny prowadzili absolwenci tej szkoły, a obecnie jej nauczyciele Katarzyna Erbel i Piotr Kwiecień.

Najpierw wystąpiła pani dyrektor Monika Szaleniec, która powitała wszystkich przybyłych  wzruszającym przemówieniem wprowadziła w nastrój wspomnień i refleksji. Kolejno głos zabrali: Świętokrzyski Kurator Oświaty pani Małgorzata Muzoł, Burmistrz MiG Adam Bodzioch, zastępca Starosty Powiatu pan Waldemar Trzaska, prezes Oddziału ZNP pani Halina Opilska   i przedstawiciel NZSS SOLIDARNOŚĆ Pracowników Oświaty pan Jarosław Miszczyk   i przewodniczący Rady Rodziców pan Mariusz Kwiecień. Padło wiele serdecznych            i miłych słów pod adresem jubilatki. Pani dyrektor od kolejnych mówców otrzymała kwiaty i wiele upominków dla szkoły, z który modernizacja szkolnego boiska ( niespodzianka od pana Burmistrza) najbardziej ucieszyła uczniów. Następnie goście obejrzeli prezentację multimedialną, przedstawiającą historię szkoły w starych fotografiach. Głosu prezentacji użyczyła absolwentka Kamila Nowak, a całości towarzyszyła wzruszająca muzyka, wyciskając niejednemu łzę w oku. Autorką tej części była Katarzyna Erbel.

Na część rozrywkową złożyły się układy taneczne: poloneza, krakowiaka i passa doble w wykonaniu uczniów  pod kierunkiem pań: Małgorzaty Woźniak, Anity Pietrzyk, Beaty Kuchneckiej, Marty Maj, Marii Głogowieckiej i Jolanty Oleś. Publiczność rozbawił kabarecik         z programem „Kilka scen z życia pewnej klasy” w wykonaniu uczniów klas starszych pod kierunkiem pań: Katarzyny Erbel, Jolanty Nowak, Doroty Sydoryk. Całość programu wyreżyserowała Jolanta Nowak. Swoją pomocą posłużyli również Jolanta Nocoń, Piotr Pacek oraz pracownicy KOK.

Następnie zaproszeni goście udali się do szacownej jubilatki, gdzie mogli obejrzeć wystawę fotografii, obrazujących 80 lat istnienia murowanej szkoły, znajdując niejednokrotnie  na nich siebie sprzed lat lub swoich bliskich, znajomych i nauczycieli. Gości powitała pięknie ustrojona sala gimnastyczna. Wspólny uroczysty obiad, przygotowany przez szkolną kuchnię, dopełnił całości. Wszyscy otrzymali upominki w postaci publikacji przygotowanej na tę okoliczność. Autorami  książki pt. „Staruszka szkoła – jak matka…” są: Katarzyn Erbel , Jolanta Nowak, Małgorzata Piotrowska, Monika Szaleniec. Wyjątkowy dar otrzymał pan Burmistrz, a było to stare szkolne okno, którego szyby ozdobił  okolicznościowy rysunek. Rozmowom i wspomnieniom przy stołach nie było końca.         I tak szacowna „staruszka” wkroczyła w kolejny rok swojej historii. A  fragment wiersza pana Zdzisława Kulisia, zamieszczony w publikacji,  dodaje wiary, że

„ na koniec chcę wam powiedzieć w sekrecie […]

Że za dwadzieścia lat będzie obchodzić stulecie,

Niezapomniana i bardzo lubiana „jedynka”.

Autor tekstu: Jolanta Nowak