Nawigacja

Inauguracja obchodów 80-lecia Spotkanie pokoleń Ocalić od zapomnienia... Prośba I Turniej Minikoszykówki Dziewcząt im. W. Kukułki Zasadzenie dębu " Hugonek" Przebieg uroczystości 80-lecia Sprawozdanie z przebiegu uroczystości 80-lecia 90 - lecie "Jedynki"

80 - lecie "Jedynki"

Inauguracja obchodów 80-lecia

21.11.2008r.
Uroczysta inauguracja obchodów 80-lecia "Jedynki"

Dnia 21 listopada w KOK odbyła się ważna uroczystość, inaugurująca obchody  80-lecia istnienia najstarszej kazimierskiej szkoły popularnie zwanej "Jedynką".

W uroczystości tej udział wzięli zaproszeni goście: pan Burmistrz MiG Adam Bodzioch, v-ce Burmistrz Czesław Kowalski, przewodniczący Rady Miasta Krzysztof Magnes         i dyrektor KOK Aleksander Zwolański oraz społeczność całej szkoły. Sala wypełniona była po brzegi. 
        Pierwsza głos zabrała pani dyrektor Monika Szaleniec, która powitała gości oraz nauczycieli, uczniów i rodziców przybyłych na tę uroczystość.
        Na sali zapadła cisza, gdy wybrzmiały pierwsze słowa jej przemówienia:

" Przez całe życie człowieka czas przemawia do niego w przeróżnych językach:          w języku miłości, wiary, doświadczenia, historii i wspomnień".
       Szkoło! Szkoło... czy pamiętasz? Tak powinnam rozpocząć dzisiejszą uroczystość.
Co ma pamiętać szkoła? Dlaczego my dzisiaj to wspominamy?

80 lat - no właśnie...
To przecież tak dawno, dawno temu...
      Kazimierska "Jedynka", nasza szkoła, zdaje się istnieć od zawsze, wpisała się na stałe w krajobraz naszego miasta. Trudno wyobrazić sobie Kazimierzę bez szkolnego budynku z czerwonej cegły w centrum miasta. Losy naszej szkoły to żywa legenda historii.
Była świadkiem wielu ważnych wydarzeń w dziejach Polski. Tyle młodych pokoleń ludzi zdobyło w murach "Jedynki" naukę. Tu realizowano swoje marzenia. Opuszczając jej progi wyruszali w nieznane, rozpoczynali nowy etap swojego życia wyposażeni      w wiedzę zdobytą w tej szkole. I choć życie zapewne stawiało przed nimi trudne zadania, wierzę, że nie ugięli się, bo ich korzenie sięgały kazimierskiej podstawówki.
      Historia to nie tylko wczoraj, historia dzieje się dziś i toczy dla tych,

 co przyjdą po nas.
Słowa te kieruję do obecnych uczniów naszej szkoły. Realizujcie swe marzenia i idee, nie zapominajcie o przeszłości, o dorobku szkolnej historii,
o poszanowaniu tradycji i pielęgnowaniu wspomnień. Pamiętajcie! To chluba być absolwentem kazimierskiej "Jedynki". Należycie do pokolenia, któremu przypadł zaszczyt obchodzić piękny jubileusz 80-lecia istnienia naszej szkoły.
       Dzisiaj w tak uroczystym dniu inauguracji obchodów 80-lecia istnienia "Jedynki" wrócimy do wspomnień, do tamtych czasów, przypomnimy fakty, przeżyjemy to jeszcze raz... Posłuchajcie i zobaczcie, jak to było... "

     Dalszą część uroczystości wypełnił program artystyczny przygotowany przez uczennice klas starszych według pomysłu i pod nadzorem pani Katarzyny Erbel. Artyści (Kornelia Cypryś, Gabriela Galaś, Nela Nocoń, Angelika Oleś, Natalia Oleś, Paulina Skrzyńska) przypomnieli historię istnienia szkoły, sięgającą
aż roku 1864 w oprawie poetycko-muzycznej. Jej uzupełnieniem była projekcja starych fotografii wyglądu szkoły i nauczycieli wielu pokoleń. Przez salę przeszedł szmer zdziwienia, gdy na ekranie pojawiły się najstarsze zachowane zdjęcia, przedstawiające szkołę w trakcie budowy.Nie mniej interesująca była druga część projekcji zdjęć nauczycieli, którzy stworzyli piękną i bogatą historię "bydynku z czerwonej cegły w środku miasta". Przedstawiony program nagrodziła widownia gromkimi brawami.
     Do tablicy czyli do wystąpienia poproszony został pan Burmistrz Adam Bodzioch, który oprócz wielu miłych słów pod adresem uroczystości zadeklarował publicznie, iż znaczne środki z budżetu gminy przeznaczone zostaną na remont "staruszki Jedynki". Trzymamy pana Burmistrza za słowo!
    Tak oto zapisana została kolejna karta historii naszej szkoły.

                                                            Redakcja tekstu - Jolanta Nowak

                Zdjęcia z uroczystości w albumie fotograficznym.     

 

Kontakt

  • Samorządowa Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Hugona Kołłątaja w Kazimierzy Wielkiej
    Samorządowa Szkoła Podstawowa Nr 1
    28-500 Kazimierza Wielka
    ul. 1-go Maja 1
  • (041)35-21-352
    fax (041)35-21-352