Nawigacja

 • Lekcja starożytności

  28 października 2019. Uczniowie klasy Va wraz z plejadą mitycznych postaci przenieśli się w czasy starożytnej Grecji. Przebrani za antycznych bogów aktywnie i atrakcyjnie utrwalali wiedzę na temat starożytności oraz poznawali ciekawostki dotyczące poszczególnych postaci. Zajęcia te, oprócz świetnej zabawy, umożliwiły również dzieciom podejmowanie działań twórczych, kształtowały wyobraźnię historyczną, a przede wszystkim uczyły zasad zdrowej rywalizacji oraz rozwijały zainteresowania.

 • AKADEMIA BEZPIECZEŃSTWA 3

  W dniach 4-5 listopada nasza szkoła uczestniczyła w projekcie "AKADEMIA BEZPIECZEŃSTWA III - edukacja dla bezpieczeństwa placówek oświatowych i kobiet w woj. świętokrzyskim", który realizowany jest w ramach rządowego programu przeciwdziałania i ograniczania przestępczości "Razem bezpieczniej" im. W. Stasiaka na lata 2018-2020.

  W ramach realizacji projektu odbyły się warsztaty dla dzieci i młodzieży. Dotyczyły one m.in. przemocy rówieśniczej, stereotypów i uprzedzeń, bezpiecznego korzystania z Internetu i urządzeń mobilnych; zagrożeń związanych ze spożywaniem i rozpowszechniania wyrobów alkoholowych, tytoniowych i psychoaktywnych w szkole i w jej pobliżu, a także skutków (również prawnych) z tym związanych; zagrożeń ze strony dorosłych; prawidłowego zachowania się w sytuacji bezpośredniego zagrożenia - wtargnięcia do szkoły uzbrojonego napastnika.

 • Wojewódzki etap VII Dyktanda Niepodłegłościowego

  Wojewódzki etap VII Dyktanda Niepodłegłościowego

  28 października 2019. Czworo uczniów naszej szkoły: Tomasz Adamski (VIc), Antoni Szuba (VIc), Kinga Wójcik (VIa) i Natalia Kawka (VIIIc) reprezentowało dziś "Jedynkę" w wojewódzkim etapie VII Dyktanda Niepodległościowego "Po polsku o historii". Konkurs odbywał się w Kielcach w siedzibie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki. Opiekunami uczniów są: Katarzyna Erbel, Katarzyna Borycka i Teresa Szlęk. Trzymamy kciuki!

 • XI OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY

  XI OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY

  25.10.2019r. uczniowie klasy VIIIa: Zuzanna Gądzik, Natalia Kawka, Milena Patyńska , Szymon Klimczyk wraz z nauczycielem doradztwa zawodowego Ewą Gołdyn wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Zespół Szkół Rolniczych w Cudzynowicach w ramach
   
  XI Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Stowarzyszenie Doradców Zawodowych Rzeczpospolitej Polskiej pod hasłem: „Pasja, Profesja, Powołania”.

  Uczniowie brali udział w warsztatach wykorzystując swą wiedzę z zakresu doradztwa zawodowego. Duże wrażenie zrobiło na nas spotkanie
  z nauczycielami ZSR w Cudzynowicach, którzy opowiadali o swoich pasjach – p. Jarosław Malinowski o nurkowaniu, p. Łukasz Gądzik
  o rowerowych podróżach.

  Spotkanie dostarczyło wiele wrażeń, a podjęte działania mogą w przyszłości wpłynąć na trafny wybór dalszej ścieżki zawodowej uczniów.

  Galeria zdjęć >>

 • Wycieczka do piekarni

  W piątek 25 października klasa IIIb wraz z wychowawczynią i towarzyszącą nam mamą poszliśmy na wycieczkę do piekarni " U Ochenduszków" w Kazimierzy Wielkiej.Udaliśmy się tam w ramach doradztwa zawodowego. Tam pani właścicielka Teresa Ochenduszko oprowadziła nas po piekarni i ciekawie opowiadała o pracy piekarza.

  Zobaczyliśmy jak powstaje chleb,jak jest na wielkich " łopatach" wsuwany do pieca i pieczony w wysokiej temperaturze. Następnie wykładany jest do wystudzenia na regały, a potem krojony i wydawany do sprzedaży w sklepach. Pani pokazała nam również pomieszczenie, gdzie powstają ciasta drożdżowe i francuskie.Poznaliśmy nowoczesne maszyny niezbędne do produkcji chleba. Wycieczka do piekarni była ostatnim etapem powstawania chleba.

   Na koniec poczęstowano nas świeżymi bułeczkami drożdżowymi i kruchymi ciasteczkami. A że tego dnia była piękna, jesienna pogoda,udaliśmy się do szkoły spacerkiem koło zbiornika. Wracaliśmy z bagażem nowych doświadczeń związanych z pracą piekarza.

 • "Szkoła Pamięta"

  "Szkoła Pamięta"

   W roku wydarzeń  80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego –pielęgnujemy pamięć o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego regionu i społeczności

  W jesienne dni, kiedy przyroda powoli zasypia i szybko zapada zmierzch, zbliżają się dni, podczas których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych.  W ramach akcji ,,Szkoła pamięta’’ uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami podjęli następujące działania:

  - zorganizowanie wystawy poświęconej lokalnym bohaterom naszego regionu poległym w Katyniu Charkowie i Miednoje,

  -porządkowanie i zapalenie zniczy na grobach żołnierzy poległych w kampanii wrześniowej,                                                                                                                               

  - odwiedzenie grobów zmarłych  pracowników naszej szkoły,

  - udział w projekcie edukacyjnym ,,Wesprzyj patriotę. Bądź patriotą”, w ramach którego przygotowaliśmy prezentację o lokalnym bohaterze,
  - zorganizowanie i uczestnictwo w apelu upamiętniającym wydarzenia z przeszłości, aby oddać hołd poległym za wolność naszej ojczyzny,

  - przeprowadzenie lekcji wychowawczych upamiętniających lokalnych bohaterów walk o niepodległości w latach 1918-89.

 • Ślubowanie pierwszoklasistów

  Ślubowanie pierwszoklasistów

       21 października odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Uczennice ze starszej klasy powitali zaproszonych gości: pana Burmistrza Adama Bodziocha, panią Dyrektor Monikę Szaleniec, rodziców pierwszoklasistów oraz panią z zerówki, MartęMaj, i panie z klas drugich Jolantę Oleś i Anitę Pietrzyk wraz z uczniami.
        Pod czujnym okiem wychowawczyń Małgorzaty Woźniak i Doroty Sydoryk uczniowie przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób. Uczniowie pięknie zaprezentowali swoje umiejętności.
     Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. W czasie uroczystości głos zabrała pani Dyrektor Monika Szaleniec, a także Pan Burmistrz Adam Bodzioch.
      W niezwykle podniosłej atmosferze, pierwszaki ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani Dyrektor Monika Szaleniec dokonała pasowania na ucznia.
      Następnie koleżanki i koledzy z klasy drugiej życzyli pierwszoklasistom sukcesów w nauce oraz zapewnili o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole i poza nią. Drugoklasiści obdarowali prezentami uczniów klas pierwszych.
      Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

   

 • Bieg Megalitów

  Bieg Megalitów

  Pierwszymi zawodami w tym roku szkolnym, w jakich uczestniczyli uczniowie naszej szkoły był VII Kazimierski Bieg Szlakiem Megalitów. Bardzo wielu zawodników  stawiło się w niedzielne piękne popołudnie. Wszyscy walczyli o medale bardzo dzielnie. Gratulujemy uczestnikom i dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły. 

 • Spotkanie z podróżnikiem

  Spotkanie z podróżnikiem

  23 października 2019. Uczniowie klasy 5a i 5c wzięli dziś udział w zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną spotkaniu z Robertem Czerniakiem - podróżnikiem i pisarzem. Gość opowiadał o niezwykle ciekawych miejscach w Ameryce Łacińskiej oraz o rowerowej wyprawie przez Australię. We wszystkich podróżach towarzyszył mu syn, Joachim, którego historia (choroba i jej przezwyciężenie) stała się świetną ilustracją dla stwierdzenia, że jeśli wystarczająco mocno czegoś pragniemy, to na pewno uda nam się to osiągnąć. Przy okazji opowieści zaprezentowane zostały również filmy, zdjęcia i pamiątki z podróży. Na zakończenie spotkania reprezentanci klas wzięli udział w konkursie wiedzy o Australii. Spotkanie poszerzyło naszą wiedzę o świecie i pokazało nam, że warto realizować marzenia.

 • Projekt pt." Zakątek naszego kraju"

  Projekt pt." Zakątek naszego kraju"

  Uczniowie klasy III b wykonali metodą projektu piękne prace pt; "Zakątek naszego kraju". Kilkuosobowe  zespoły spotykały się po lekcjach, aby krok po kroku realizować zadania projektu. Każdy uczeń miał możliwość samodzielnej pracy przy projekcie. Oprócz pięknych pod względem plastycznym prac, uczniowie opisywali słownie zilustrowane przez siebie zakątki kraju. Niektóre z tych prac zdobią szkolne korytarze, inne naszą klasopracownię. Efekty pracy ucz. klasy III b można zobaczyć w albumie fotograficznym.

  Galeria zdjęć >>

 • Dzień Papieski

  Dzień Papieski

  18 października 2019. Uczniowie naszej szkoły wzięli dziś udział w apelu zorganizowanym z okazji Dnia Papieskiego. W montażu słowno-muzycznym przybliżony został portret świętego Jana Pawła II - jego życie, nauka, pielgrzymki i homilie. Opowieść urozmaicały prezentacje multimedialne związane z osobą papieża. Na zakończenie uczestnicy mogli wziąć ze sobą karteczki z cytatami zaczerpniętymi z nauk Jana Pawła II. Spotkanie przygotował ksiądz Marcin Bączek.

 • Turniej Z Podwórka na Stadion

  Turniej Z Podwórka na Stadion

  16 października 2019 roku na Orliku w Kazimierzy Wielkiej odbyły się zawody w piłce nożnej w ramach Turnieju Z Podwórka na Stadion (U12 chłopcy). Nasza szkoła rozegrała trzy zwycięskie mecze (z SP Wielgus 6:0, z SSP 3 2:0 i z SP Bejsce 5:0) i zajęła I miejsce w powiecie. Na wiosnę przyszłego roku weźmiemy udział w finałach województwa świętokrzyskiego.

 • Wycieczka do Krakowa klasy IIIB

    3 października byliśmy -klasa III b- na wycieczce w Krakowie. Celem naszej wyprawy był wyjazd do Teatru Współczesnego na spektakl "Robinson Crusoe". Sztuka nam się bardzo podobała. Potem odbyły się warsztaty, z których dużo dowiedzieliśmy się o pracy aktora, jak również sami nimi byliśmy.

     Nim dotarliśmy do teatru, po drodze mijaliśmy Barbakan i Bramę Floriańską. Do Rynku szliśmy ulicą Floriańską. Słuchaliśmy hejnału z wieży Kościoła Mariackiego. Byliśmy w Sukiennicach. O tych zabytkach opowiadali nam klasowi przewodnicy: Amelka Z., Emilka B., Igor J., Wojtek Cz., Sara E.,Oliwia W., Victoria R., Na Rynku kupiliśmy wiele pamiątek. Wycieczka była udana i pełna nowych wrażeń.

 • Wielka lekcja ekologii

        Dnia 7 października 2019r. uczniowie klas IVA I VB wzięli udział w Wielkiej Lekcji Ekologii w Tauron  Arena Kraków.

    Głównym celem Wielkiej Lekcji Ekologii było zapoznanie się z proekologicznymi działaniami realizowanymi na rzecz mieszkańców miasta i gminy  Kraków. Podczas imprezy prezentowały się miejskie spółki komunalne .

    Nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach , pokazach, konkursach i zabawach związanych z szeroko pojętą ekologią. Podczas wydarzenia mogli dowiedzieć się jak oszczędzać prąd i wodę, jak wyeliminować ze swojego życia plastikowe opakowania, jak segregować odpady i je utylizować. Wielką atrakcją dla naszych uczniów było uczestnictwo w doświadczeniach z prądem.

    Na płycie Areny stanął park maszyn , czyli pojazdy i urządzenia wykorzystywane przez spółki miejskie do pracy ; zamiatarki, polewaczki, śmieciarki, koparki, autobusy MPK,  ekologiczne samochody Straży Miejskiej i Policji. Interesujące  było  wejście i zobaczenie od środka  pojazdów jeżdżących po ulicach Krakowa.

   Po oficjalnym otwarciu Wielkiej Lekcji Ekologii przez Pana Prezydenta Jacka Majchrowskiego , każdy z uczestników Wielkiej  Lekcji Ekologii  mógł zabrać ze sobą  antysmogową roślinkę.

    Za nami wielkie wydarzenie podczas , którego dzieci dużo się nauczyły , a jednocześnie bawiły.  Zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w podobnych wydarzeniach.

 • Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe

  Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe

  1 października 2019 roku. Nasza szkoła wzięła udział w siódmej edycji Polskiego Dyktanda Niepodległościowego  "Po polsku o historii". Celem konkursu  jest popularyzacja wiedzy na temat poprawnej polszczyzny i umiejętne jej stosowanie, kształtowanie postawy zaangażowania w pielęgnowanie narodowej tradycji i historii oraz rozwój zainteresowań humanistycznych. W etapie szkolnym wzięło udział 28 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych. Do następnego części, wojewódzkiej, zakwalifikowali się: w klasach IV-VI - Kinga Wójcik, Tomasz Adamski, Antoni Szuba i Julia Sadło, a w klasach VII-VIII - Natalia Kawka, Symon Thomas i Kamila Bała. Koordynatorkami szkolnego etapu konkursu były panie: Katarzyna Erbel i Katarzyna Borycka.

 • Mini piłka nożna chłopców

  Mini piłka nożna chłopców

  30 września 2019 roku odbyły się gminne zawody w mini piłce nożnej chłopców. Drużyna z naszej szkoły zajęła I miejsce. W zawodach brały udział reprezentacje czterech szkół: SSP 1, SSP 3, SP Kamieńczyce i SP Wielgus. Kolejność gier: SSP3-SSP1 (0:4), SP Kamieńczyce-SP Wielgus (0:0), SSP3-SPWielgus (4:0), SP Kamieńczyce-SSP1 (0:3), SP Kamieńczyce-SSP 3 (0:4), SP Wielgus-SSP1 (0:17).

 • "NIE DAJ SIĘ WKRĘCIĆ"

  "NIE DAJ SIĘ WKRĘCIĆ"

  W ramach akcji ,,NIE DAJ SIĘ WKRĘCIĆ’’, pracownicy KRUSU zaprezentowali spektakl ,,KRUSikowo” omawiający kwestie bezpieczeństwa w domu oraz w gospodarstwie rolnym.
  Akcja opowiadania dzieje się w wiosce KRUSikowo, gdzie bohaterowie - pszczółka  Kruszynka i niesforny bączek Okruszek, napotykają na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Żadna z przygód naszych bohaterów nie jest przypadkowa, każda scena uczy dzieci, jak należy bezpiecznie zachowywać się przebywając na wsi. Celem wystawiania takich "spektakli" jest poszerzenie wiedzy dzieci na temat zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach rolnych, ze szczególnym uwzględnianiem zapobiegania wypadkom, których uczestnikami są najczęściej dzieci. Różnorodne przykłady oraz ocena właściwego i niewłaściwego postępowania bohaterów w czasie codziennych zajęć w gospodarstwie, służyły promowaniu pozytywnych zachowań dzieciaków podczas prac oraz ich zabawy.
  Za wspaniałą zabawę i atrakcyjne nagrody dziękujemy pracownikom KRUS Kazimierza Wielka, Pińczów i Busko-Zdrój: pani Małgorzacie Cepil, panu Anderzjowi Materkowi, pani Sylwii Gawłowskiej i pani Weronice Budzie.

 • INFORMACJA

  Ze względu na prace budowlane w dniach 15 i 16 października 2019r. odwołuje się zajęcia dla uczniów Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kazimierzy Wielkiej.

 • Wielka Lekcja Ekologii

  Wielka Lekcja Ekologii

        Dnia 7 października 2019 r. uczniowie klas IVA i VB wzięli udział w Wielkiej Lekcji Ekologii w Tauron Arena Kraków.
       Głównym celem Wielkiej Lekcji Ekologii było zapoznanie się z proekologicznymi działaniami realizowanymi na rzecz mieszkańców miasta i gminy Kraków. Podczas imprezy prezentowały się miejskie spółki komunalne.
       Nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach, pokazach, konkursach i zabawach związanych z szeroko pojętą ekologią. Podczas wydarzenia mogli dowiedzieć się jak oszczędzać prąd i wodę, jak wyeliminować ze swojego życia plastikowe opakowania, jak segregować odpady i je utylizować. Wielką atrakcją dla uczniów było uczestnictwo w doświadczeniach z prądem.
      Na płycie Areny stanął park maszyn, czyli pojazdy i urządzenia wykorzystywane przez spółki miejskie do pracy: zamiatarki, polewaczki, śmieciarki, koparki, autobusy MPK, ekologiczne samochody Straży Miejskiej i Policji. Interesujące było zobaczenie od środka pojazdów jeżdżących po ulicach Krakowa.
       Po oficjalnym otwarciu Wielkiej Lekcji Ekologii przez Pana Prezydenta Jacka Majchrowskiego, każdy z uczestników mógł zabrać ze sobą  antysmogową roślinkę.
       Za nami wielkie wydarzenie, podczas którego dzieci dużo się nauczyły, a jednocześnie miło spędziły czas. Zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w podobnych akcjach.

 • Europejski Tydzień Kodowania

  Od 5 do 20 października w całej Europie, w tym w naszej szkole, świętowaliśmy Europejski Tydzień Kodowania, czyli #CodeWeek2019. Celem tej inicjatywy jest zachęcenie do nauki kodowania różnych grup społecznych: od najmłodszych do najstarszych oraz pokazanie, że programować może każdy.
  W ramach Tygodnia Kodowania uczniowie Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Hugona Kołłątaja w Kazimierzy Wielkiej brali udział na lekcjach informatyki w zajęciach poświęconych programowaniu w Scratchu oraz w dyskusjach dotyczących nowych technologii. W sumie odbyło się 8 warsztatów z programowania.  Udział w zajęciach zorganizowanych w ramach tej akcji pozwolił naszym uczniom samodzielne stworzyć własny program, prostą grę zręcznościową czy edukacyjną. Udowodnił, że poza znajomością języków obcych, warto znać język robotów i komputerów, ponieważkażdą interakcją między człowiekiem a komputerem rządzi kod.

Kontakt

 • Samorządowa Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Hugona Kołłątaja w Kazimierzy Wielkiej
  Samorządowa Szkoła Podstawowa Nr 1
  28-500 Kazimierza Wielka
  ul. 1-go Maja 1
 • (041)35-21-352
  fax (041)35-21-352