Nawigacja

 • Zakończenie roku szkolnego 2017/18

  Zakończenie roku szkolnego 2017/18

              21-22 czerwca 2018. Po dziesięciu miesiącach wytężonej pracy nadszedł długo oczekiwany moment - zakończenie roku szkolnego. Świętowanie rozpoczęło się już w czwartek, kiedy to nauczyciele wręczyli nagrody i dyplomy uczniom, którzy w szczególny sposób przyczynili się do promocji naszej szkoły: laureatom konkursów przedmiotowych, sportowcom i członkom Szkolnego Koła Caritas. Oficjalnie rok szkolny został zamknięty w piątek. Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym, a po niej spotkanie z panią dyrektor na sali gimnastycznej oraz wychowawcami w klasach.
            Wszystkim uczniom życzymy słonecznych, radosnych,
  a przede wszystkim bezpiecznych wakacji!

 • "90 lat minęło ..."

  "90 lat minęło ..."

         8 czerwca 2018 miała miejsce gala podsumowująca całoroczne obchody jubileuszu 90-lecia SSP Nr 1 w Kazimierzy Wielkiej, nad organizacją których czuwał komitet w składzie: p. Małgorzata Piotrowska p. Katarzyna Erbel, p. Dorota Wojas, p. Grzegorz Krawczuk.
          W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, nauczyciele, rodzice, uczniowie oraz sympatycy „Jedynki”. Obchody rozpoczęły się o godzinie 10.00 mszą świętą w kościele pw. Podwyższenia Krzyża w Kazimierzy Wielkiej. Następnie uczestnicy przemaszerowali do KDK-u, gdzie miała miejsce oficjalna część gali. W rolę prowadzących wcielili się p. Ewa Robak-Klimczyk i p. Piotr Kwiecień. Na początek głos zabrała pani dyrektor Monika Szaleniec, która we wzruszającym wystąpieniu przywołała historię szkoły i ludzi ją tworzących. Po niej na scenę wychodzili zaproszeni goście z urodzinowymi życzeniami i upominkami dla staruszki „Jedynki”. Były to wystąpienia pełne emocji i sentymentalnych powrotów w przeszłość, gdyż większość z nich to, kiedyś, uczniowie naszej szkoły. Dodatkowych wzruszeń, ale również i uśmiechu dostarczyła prezentacja multimedialna w postaci filmu przygotowanego przez p. Katarzynę Erbel i p. Antoniego Kocelę, w którym wypowiedzi absolwentów, obecnych uczniów i ludzi związanych ze szkołą przeplatały się ze zdjęciami dawnej i współczesnej „Jedynki”.
           W części artystycznej widzowie mogli przenieść się do czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego i uczestniczyć w spotkaniu króla ze światłymi przedstawicielami tych czasów, z Hugonem Kołłątajem na czele, i obserwować obrady nad reformą edukacji. Charakter epoki podkreślony został pięknymi tańcami (polonezem i dworskim) w wykonaniu uczniów naszej szkoły. W drugiej scenie obejrzeliśmy „Szkolne Dziady” – nawiązującą do dramatu Adama Mickiewicza rozprawę nad uczniami, którzy za życia nie przykładali się do nauki. Zwieńczeniem części artystycznej był występ chóru szkolnego, który zaprezentował pieśni nawiązujące klimatem do charakteru uroczystości. Program artystyczny przygotowali: p. Dorota Wojas, p. Monika Anielska, p. Ewa Robak-Klimczyk i p. Grzegorz Krawczuk.
            Po emocjach i wzruszeniach oficjalnej części goście udali się do szkoły, gdzie czekały kolejne atrakcje: sentymentalny spacer po klasach, wystawy zdjęć i prac uczniów, kroniki szkolne, księga pamiątkowa, poczęstunek i wspaniały tort. Całe spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Wspomnieniom i anegdotom nie było końca. Był uśmiech, ale i łzy wzruszenia. Dziękujemy i czekamy na kolejny jubileusz!

             Relacja z uroczystości: https://www.youtube.com/watch?v=NEFhCy50XKI&feature=youtu.be

 • KLAUZULA INFORMACYJNA

 • DOKUMENTY DLA RODZICÓW 2018/2019

  KARTA ZAPISU DO SZKOŁY (DZIECI OBWODOWE)

  Klasa_pierwsza.docx

  Oddzial_przedszkolny.docx

  KARTĘ PRZYJĘĆ NA ŚWIETLICĘ I OBIADY NALEŻY SKŁADAĆ W SEKRETERIACIE DO 20.06.2018r.

  Karta_przyjec_na_swietlice.doc

  Karta_przyjec_na_obiady.doc

   

 • Wizyta w "Wioskach Świata"

  Wizyta w "Wioskach Świata"

           Dnia 5.06.18r. uczniowie z klasy III b i I b wzięli udział w wycieczce do Krakowa. Główną atrakcją wyprawy był Park Edukacji Globalnej „Wioski Świata”. Dzieci zwiedzały niektóre wioski świata, a w wybranych miały warsztaty. Klasa I b poznała życie, pracę i zabawy mieszkańców wioski indiańskiej Ameryki Północnej. Dzieci wcielały się w członków plemion indiańskich, podejmowały wyzwania, podczas których zdobywały umiejętność współpracy, zdrowego współzawodnictwa oraz odkrywały historię Indian Ameryki Północnej. „Dzień w Afryce” spędziła klasa III b. Podczas podróży do ghańskiej wioski uczniowie odkrywali z czego robi się zabawki, skąd się bierze czekolada i jak wyglądały lekcje w szkole pod drzewem.
           Podróż zakończyła się rejsem po Wiśle na barce o nazwie „Legenda”. Pod Smokiem Wawelskim zrobiliśmy wspólne zdjęcie. Zadowoleni, pełni świeżych wrażeń i wzbogaceni o nowe doświadczenia wróciliśmy do szkoły.
           Opiekunami wycieczki byli: Jolanta Brodko, Jolanta Oleś i ks. Marcin Bączek.

 • "Mały" Powiatowy konkurs Recytatorski

  "Mały" Powiatowy konkurs Recytatorski

               Dnia 18 maja 2018 roku w Domu Kultury w Busku Zdroju odbyła się XV edycja "Małego" Konkursu Recytatorskiego "Strofy dla Ojczyzny". Był to ostatni etap zmagań po eliminacjach szkolnych i gminnych. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 0-I i klasy II-III. Naszą szkołę reprezentowali: Zofia Zachara kl.0a (opiekun p. Anita Pietrzyk), Jan Jaros i Nela Słupik z klasy IIIb (opiekun p. Jolanta Oleś). W kategorii klas II-III nagrody zdobyli: Jan Jaros - I miejsce za recytację wiersza Wandy Chotomskiej "Dzień dobry, królu Zygmuncie" i Nela Słupik - wyróżnienie za interpretację utworu Katarzyny Małek "Niełatwe słowa wielkiej wagi". Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 • Dzień Otwartych Drzwi

  Dzień Otwartych Drzwi

           17 maja 2018 odbyła się w naszej szkole impreza pod hasłem Dzień Otwartych Drzwi. Miała on na celu zintegrowanie społeczności szkolnej (uczniów, nauczycieli, pracowników i rodziców) z mieszkańcami, absolwentami i ... przyszłymi uczniami. Na gości czekały różne atrakcje między innymi: kawiarenka "Pod Hugonkiem" z napojami i słodkościami, wiejski stół z daniami regionalnymi, wystawa zdjęć "Szkoła dawniej, dziś i w przyszłości", wystawa prac plastycznych, spartakiada owocowa, mierzenie ciśnienia, koncert wokalno-instrumentalny, prezentacja multimedialna, kiermasz książki, a na wielki finał - mecz koszykówki rodzice/nauczyciele kontra uczniowie. Spotkanie zgromadziło wielu sympatyków naszej szkoły, dostarczyło mnóstwo pozytywnych wrażeń i przeżyć.
            Koordynatorkami przedsięwzięcia były panie: Danuta Bałaga i Jolanta Brodko.

 • Wizyta w Sandomierzu – mieście królewskim

  Wizyta w Sandomierzu – mieście królewskim

  15 maja 2018 r. uczniowie klasy IVB, IVC i IVD wraz z opiekunami: p.B.Sobieraj, p.D.Wojas, p.A.Pławecką i p.M.Anielską brali udział w wycieczce do Sandomierza. Swoją wędrówkę rozpoczęliśmy pokonaniem 133 schodów na taras widokowy Bramy Opatowskiej skąd podziwialiśmy piękną panoramę miasta. Wśród wielu zwiedzanych atrakcji m.in. bardzo podobały nam się odwiedziny w Muzeum Ojca Mateusza w którym znajdują się figury woskowe głównych bohaterów znanego serialu. Uczestniczyliśmy w niezwykle ciekawej lekcji historii w zbrojowni rycerskiej gdzie mogliśmy przymierzyć zbroje rycerskie, wziąć do ręki miecze, kuszę czy halabardę. Dziewczynki zasiadając na tronie poczuły się jak prawdziwe księżniczki! Wiele tajemnic kryły zapewne sandomierskie lochy którymi przechadzaliśmy się przez prawie pół kilometra. Na koniec zwiedzania podczas rejsu statkiem po Wiśle odpoczęliśmy i jeszcze raz podziwialiśmy królewski Sandomierz – miasto usytuowane na siedmiu wzgórzach.

 • Dzień Otwartych Drzwi

  Samorządowa Szkoła Podstawowa

  Nr 1 im. Hugona Kołłątaja

  zaprasza

  Rodziców, Absolwentów, Wychowanków

  na

  "Dzień Otwartych Drzwi"

  17.05.2018r. w godzinach 1500 - 1800.

 • DORADZTWO ZAWODOWE

  DORADZTWO ZAWODOWE

  W Publicznym Gimnazjum Samorządowym im. Noblistów Polskich w Kazimierzy Wielkiej powołany został Punkt Doradztwa Edukacyjno – Zawodowego. Koordynatorem jest pani Renata Gorgoń. /rgorgon@gmail.com, tel.: 505830772/. Do zadań koordynatora należą: współpraca ze szkolnymi doradcami zawodowymi, koordynowanie działań związanych
  z prowadzeniem szerokiej akcji informacyjno-doradczej dla rodziców i ich dzieci – uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.


  Komunikat w sprawie powołania punktów doradztwa zawodowego  - link do strony

 • "Świętokrzyskie za 50 lat"

  "Świętokrzyskie za 50 lat"

          "Świętokrzyskie za 50 lat" to konkurs literacko-plastyczny zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 1 w Busku-Zdroju. Laureatami tego konkursu zostali również uczniowie naszej szkoły. W części literackiej nagrody otrzymali:
  Tomasz Adamski - I miejsce,
  Gabriela Garbarz - II miejsce,
  Karolina Grudzień - wyróżnienie.

  Opiekun: Katarzyna Erbel.
  W części plastycznej wyróżnienie otrzymała Natalia Nawrot. Opiekun pan Grzegorz Krawczuk.
  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 • Konkurs Biblijny

  Konkurs Biblijny

  W Diecezjalnym Konkursie Biblijnym dwóch uczniów naszej szkoły zostało jego laureatami. Są to:
  Kamil Erbel - III miejsce w kategorii klas IV-VI szkół podstawowych (opiekun ks. Marcn Bączek)
  oraz
  Michał Erbel - IV miejsce w kategorii klas VII szkół podstawowych i klas II i III gimnazjum (opiekun: pani Katarzyna Erbel).
  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

  Rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

            W poniedziałek, 7 maja 2018 roku, w naszej szkole odbył się apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.
            Na wstępie uczennica powitała zebranych i podała komendę "Baczność! Do hymnu!". Chór szkolny wraz z zebranymi uczniami i nauczycielami odśpiewał "Mazurka Dąbrowskiego". Narrator przybliżył okoliczności uchwalenia konstytucji z 1791 roku, która przeszła do historii jako druga po amerykańskiej, a pierwsza w Europie. W 1910 roku dzień 3 maja został uznany za święto narodowe. Zniosły je władze komunistyczne w 1951 roku, a przywróciła ustawa z 1990 roku. Następnie uczniowie klasy Ib i Vb recytowali piękne wiersze poetów polskich dobrane tak, aby prezentowały istotę wydarzenia oraz oddziaływały na uczucia i wyobraźnię młodych odbiorców, ukierunkowały ich przeżycia, zwróciły uwagę na aktualną wymowę wydarzeń sprzed ponad dwustu lat, ich wagę i znaczenie dla każdego Polaka. Piękne pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego chóru były jak zwierciadło naszej historii. Wiele radości w przeżywaniu tak doniosłego święta wniósł żywy i barwny krakowiak w wykonaniu klasy Ib. Dzisiaj obchodzimy tę rocznicę z dumą i świadomością jej znaczenia dla narodu polskiego i młodego pokolenia Polaków.
          Apel przygotowali: pani Danuta Bałaga, pani Jolanta Brodko, pan Grzegorz Krawczuk i pani Teresa Szlęk.

 • Tydzień Kultury Języka Polskiego

  Tydzień Kultury Języka Polskiego

  26 kwietnia 2018 roku społeczność naszej szkoły oraz zaproszeni goście wzięli udział w apelu podsumowującym obchody Tygodnia Kultury Języka Polskiego. Na uczniów czekały zabawy językowe, projekcja filmu "Błyskawiczne dzieje polszczyzny" oraz krótkie przedstawienie, podczas którego widzowie wysłuchali rad Mowy Polskiej dotyczących jej użytkowania. Na zakończenie apelu pani dyrektor Monika Szlaniec wręczyła nagrody w międzyszkolnym konkursie literackim "Hugo Kołłątaj - co mu zawdzięczamy?", zorganizowanym z okazji jubileuszu 90-lecia "Jedynki". Laureatami zostali:
  Joanna Możdżeń - SSP nr 3 - I miejsce,
  Kamil Rokita - SSP Wielgus - II miejsce,
  Wiktoria Wiejacha - Szkoła Twórcza w Cudzynowicach - III miejsce,
  Mateusz Sender - SSP nr 3 - wyróżnienie,
  Konga Wójcik - SSP Nr 1 - wyróżnienie,
  Maciej Zdunek - SSP Wielgus - wyróżnenie.

  Apel przygotowały panie: Katarzyna Borycka, Katarzyna Erbel i Teresa Szlęk.

 • Wycieczka do Krakowa

  Wycieczka do Krakowa

  23 kwietnia 2018 roku klasa III a i klasa III c wraz z wychowawczyniami p. Beatą Kuchnecką, p. Małgorzatą Woźniak oraz z p. Martą Maj wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Uczniowie obejrzeli spektakl w wykonaniu Moskiewskiej Rewii na Lodzie pt. „Królowa Śniegu”. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało, a największe wrażenie zrobiły na dzieciach efekty specjalne, które na długo pozostaną w ich pamięci. 

 • Szkolny Turniej Szachowy

  Szkolny Turniej Szachowy

  23 kwietnia 2018 roku odbył się Szkolny Turniej Szachowy dla klas IV-VII. Jego celem była popularyzacja tej gry wsród uczniów oraz rozwijanie umiejętności logicznego myślenia. Laureatami turnieju zostali:
  Rafał Stępień (kl. IVb) - miejsce I,
  Tymoteusz Luty (kl. IVb) - miejsce II,
  Kuba Wójcik (kl. IVc) - miejsce III.

  Organizatorem Szkolnego Turnieju Szachowego był pan Grzegorz Klimczyk.

 • Dzień Ziemi

  Dzień Ziemi

            20 kwietnia 2018. Tegoroczne gminne obchody Dnia Ziemi, które tradycyjnie odbyły się w Kazimierskim Domu Kultury, uświetnił występ uczniów naszej szkoły. Dzieci z kółka teatralnego "Moliki" pod opieką pani Doroty Stokłosy oraz pani Katarzyny Boryckiej zaprezentowały spektakl pod tytułem "Planety nie odziedziczyliśmy po naszych przodkach, lecz pożyczyliśmy ją na chwilę od naszych dzieci". Tytuł przedstawienia zawierał jednocześnie główną myśl i przesłanie spotkania. W tematykę wprowadził widzów film nakręcony przez uczniów Adama Luberę i Piotra Pomykalskiego, w którym autorzy szukali odpowiedzi na pytanie, czy dbałość o środowisko naturalne jest sprawą ważną i wartą nagłaśniania.

             W głównej części przedstawienia uczestnicy spotkania obejrzeli proces rodzenia się Ziemi, stwarzania jej przez Boga. W przejmujący sposób powiadał o tym Anioł, wprowadzając na scenę po kolei: żywioły, elementy fauny i flory, i wreszcie ludzi. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że scenografia budowała się sama, na bieżąco, w miarę ukazywania się kolejnych postaci. Pojawiły się więc żywe kwiaty, drzewa, ogień, woda, powietrze, Matka Ziemia. Następnie ukazana została ewolucja człowieka od epoki prehistorycznej, przez średniowiecze i czas rewolucji przemysłowej po chwilę współczesną, a także związana z tym powolna degradacja środowiska naturalnego. Zewsząd podnosiły się skargi zwierząt i roślin, które narzekały na zniszczenia, jakich dokonali ludzie w przyrodzie. Punktem kulminacyjnym było pojawienie się Smogu, który zaczął dręczyć Matkę Ziemię, spowijając świat chmurą brudnego powietrza. Dusił rośliny i zwierzęta, niszczył życie mieszkańcom lasu, natomiast szczególnie ciepło zwracał się do Człowieka, który dba o to, aby Smog rósł w siłę. Kiedy jednak cała natura zbuntowała się przciwko jej niszczeniu i opuściła Człowieka, ten wreszcie ocknął się z letargu, odrzucił niszczycielskie podszepty Szatana. Zaczął rozumieć, że działanie przeciwko środowisku, to działanie przeciwko samemu sobie. Postanowił zawalczyć o swoją planetę, gdyż "Ziemię mamy tylko jedną, Ziemię piękną, Ziemię szczęśliwą i nikt jej nie powtórzy".

             Przedstawienie miało niecodzienną oprawę. Oprócz żywej scenografii pojawiły się też wzbogacające spektakl elementy muzyczne (piosenki, tańce) oraz gra świateł podkreślających znaczenie niektórych scen.

             Na zakończenie jako równoważnię dla powagi przedstawienia chłopcy z klas V-VII zaprezentowali humorystyczny miks taneczny, w którym dali pokaz różnych stylów od baletu "Jezioro łabędzie" poprzez zabawy przedszkolne do stylu disco.

             Spektakl przygotowany przez uczniów naszej szkoły wpisywał się w kalendarium imprez związanych z jubileuszem 90-lecia "Jedynki", a jako lekcja patriotyzmu lokalnego również w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.         

   

 • EuroWeek

  EuroWeek

            W dniach 15-19 kwietnia 2018 roku czterdziestoosobowa grupa uczniów naszej szkoły wyjechała na specjalną edycję programu EuroWeek - Szkoła Liderów. Zajęcia odbywały się w malowniczo położonej górskiej miejscowości Różanka.
           Program EuroWeek - Szkoła Liderów jest specjalnym obozem edukacyjnym, który pozwala uczniom aktywnie uczestniczyć  w warsztatach, grach symulacyjnych i praktycznych ćwiczeniach. Zajęcia odbywają się tylko w języku angielskim. Organizatorką i kierownikiem wyjazdu była pani Ewa Robak-Klimczyk, a opiekunami Małgorzata Piotrowska i Jacek Krawczuk. Pieczę nad naszą grupą sprawowali wolontariusze z Nepalu, Filipin, Wietnamu i Kosowa. Pojawili się również wolontariusze z wielu innych krajów: Chin, Indii, Gruzji, Kambodży...
          Zadania, jakie uczniowie "Jedynki" musieli wykonać, dotyczyły między innymi nakręcenia zwiastuna filmu czy skonstruowania radia. Był "Mam talent", spacery, gry i zabawy ruchowe z różnych stron świata, nauka tańców, dyskoteki. Zostały nawiązane wspaniałe kontakty i przyjaźnie ze Szkołą Podstawową z Chrzanowa.
          Pobyt w Różance na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów. Serdeczna atmosfera, przepyszne jedzenie oraz klimat tego miejsca dopełniały reszty. Każdy uczeń powinien choć raz pojechać na takie warsztaty. Dla dzieci z "Jedynki" był to pierwszy wyjazd. Z pewnością nie ostatni.

 • Akcja "Żonkile" w naszej szkole, czyli ciekawa lekcja historii

  Akcja "Żonkile" w naszej szkole, czyli ciekawa lekcja historii

  19 kwietnia 2018 roku gościliśmy w naszej szkole panią Gretę Dzikowską z Miejsko-Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kazimierzy Wielkiej, która przeprowadziła w klasie 7a i 6a biblioteczną lekcję historii w ramach ogólnopolskiej akcji "Żonkile". Jest to ogólnopolska akcja społeczno-edukacyjna organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 19 kwietnia 2018 roku przypada 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Celem akcji jest upamiętnienie tego powstania. Na zajęciach uczniowie mieli okazję obejrzeć film "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943" udostępniony przez Muzeum POLIN. Dziękujemy za ciekawą lekcję historii.

 • Kolorowy pochód

  Kolorowy pochód

  17 kwietnia 2018. Społeczność naszej szkoły wzięła dziś udział w barwnym pochodzie ulicami Kazimierzy Wielkiej. Uczniowie i nauczyciele, ubrani w kolorowe stroje, przemaszerowali przez miasto z transparentami, pomponami, wiatraczkami i kwiatami, skandując "Jedynka! Jedynka!". Wydarzeniem tym uczciliśmy jubileusz 90-lecia istnienia SSP Nr 1 oraz 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

strona:

Kontakt

 • Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 1 im. Hugona Kołłątaja w Kazimierzy Wielkiej
  Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 1
  28-500 Kazimierza Wielka
  ul. 1-go Maja 1
 • (041)35-21-352
  fax (041)35-21-352